Spuldžu izvēle mājoklim

Kvēlspuldzes izdeg un kļūst par vēsturi, tāpēc iedzīvotājiem jāiemācās orientēties jauno spuldžu klāstā un prast izdarīt pareizo izvēli, kas apmierinās gan apgaismojuma, gan energoefektivitātes, gan arī izmaksu ziņā. Bet kā to izdarīt, ja informācijas uz spuldžu iepakojumiem ir tik daudz?

Agrāk mūsu dzīve attiecībā uz spuldžu izvēli bija vienkārša, jo vadījāmies pēc viena rādītāja – vatiem, izvēloties 40W (vatu), 60W, 100W vai citas jaudas spuldzes. Uz jaunajām spuldzēm vatu rādītāji ir tik zemi, ka mulsina pircēju, kurš vēlas atrast ekvivalentu, piemēram, izdegušai 60 vatu kvēlspuldzei, baidoties to aizstāt ar 10 vai 12 vatu spuldzi.

Kvēlspuldžu ražošana un ievešana Eiropas Savienībā pārtraukta 2012. gadā, un tās pakāpeniski tiek izņemtas no apgrozības. Šīs spuldzes lielāko daļu izlietotās elektroenerģijas pārvērš siltumā, tādēļ ir atzītas par neekonomiskām, jo enerģiju neizmanto efektīvi. Ja neskaita mazus veikaliņus vai krāmu tirdziņus, šīs spuldzes iegādāties vairs nav iespējams. Atteikšanās no kvēlspuldzēm iedzīvotājiem nepatika, jo tās visi atzina par labām un arī cenas šķita zemas, tiesa, neparēķinot, cik elektrības tās iztērē un kādas izmaksas rada. Lietotāju vidū joprojām valda stereotips, ka jaunās spuldzes spīd sliktāk, tām ir netīkamāks krāsas spektrs un tās maksā dārgāk. Tomēr realitāte ir cita – vien jāprot “lasīt” spuldžu tehniskie rādītāji, kuri norādīti uz to iepakojumiem.

Ārēji vizuāli līdzīgas kvēlspuldzēm ir halogēnspuldzes, kas ir par 30% ekonomiskākas, salīdzinot ar savām priekšgājējām. Ja jāpērk jaunas spuldzes, speciālisti nerekomendē šo kā labāko izvēli, jo tas ir tikai laika jautājums, kad arī halogēnspuldžu ražošana un pārdošana Eiropas Savienībā tiks pārtraukta.

Kompaktās luminiscences spuldzes, ko dēvē arī par ekonomiskajām jeb energoefektīvajām spuldzēm, salīdzinot ar kvēlspuldzēm, patērē par 75-80% mazāk enerģijas. To darbības laiks ir 6 – 15 reizes ilgāks, un spuldzes darbības laikā ir ievērojams elektroenerģijas patēriņa samazinājums.

Visefektīvākās ir LED spuldzes, kas dod 85-90% enerģijas ietaupījumu salīdzinājumā ar kvēlspuldzēm, turklāt to darbības laiks ir 15 – 25 reizes ilgāks. LED spuldzēm mūža ilgums ir 15 000 stundu, bet 50% no tām darbosies vēl ilgāk, ekonomiskajām spuldzēm mūža ilgums ir – 6000 līdz 12 000 stundu, halogēnspuldzēm – līdz 2000 stundām, bet kvēlspuldzēm – līdz 1000 stundām. Mūža ilgums ir atkarīgs no ieslēgšanas reižu skaita, kas arī ir norādīts uz iepakojuma.

Izvēloties kādu no spuldžu veidiem, pirmais, kas jāņem vērā, ir energoefektivitātes marķējums. Labākās pieejamās ir A+ un A++ energoefektivitātes klases spuldzes. Pēc tam  ir jāskatās uz elektrības patēriņu gadā, kas visā Eiropas Savienībā tiek rēķināts, pieņemot, ka spuldze diennaktī degs 3,7 stundas. 12 kWh patēriņš gadā ir labs rādītājs, bet iespējams iegādāties arī spuldzes, kas būs vēl ekonomiskākas un patērēs 10 vai pat 9 kWh (A++ klases) gadā. Ja spuldze tiks lietota mazāk nekā 3,7 stundas diennaktī, tad arī elektroenerģijas patēriņš būs zemāks.

Nākamais izvēles kritērijs, kas spēs nodrošināt, ka gaisma spīdēs tikpat spilgti kā līdz šim, ir lūmeni – jo lielāks rādītājs, jo spožāka spuldze. Lūmens jeb lm ir gaismas plūsmas mērvienība. Piemēram, 60 vatu kvēlspuldzes ekvivalents ir 702 lūmenu halogēnspuldze vai 741 lūmena ekonomiskā spuldze, vai 806 lūmenu LED spuldze.

Lūmenu tabula dažādiem spuldžu veidiem

Lai izvairītos no netīkamiem ziliem, aukstiem gaismas toņiem, uz iepakojuma ir jāskatās Kelvina temperatūras skala vai mērvienība kelvinos – K. Jo mazāk kelvinu būs spuldzē, jo tās gaisma būs siltāka un dzeltenāka. Piemēram, 2500 – 2700 K spuldzes gaisma būs dzeltena un silta, 3200 – 3500 K dos spilgti baltu gaismu, savukārt virs 4000 K jārēķinās ar zilgani baltu gaismu. Dzīvojamām telpām labāk izvēlēties dzeltenāku gaismu, savukārt darba telpām un gaiteņiem piemērotāka ir balta gaisma.

Izvēloties, kādas spuldzes pirkt, jāņem vērā, cik ilgi diennakts laikā konkrētajā telpā tās tiks lietotas. Telpām ar augstu elektrības patēriņu, piemēram, virtuvei vai viesistabai, ja tajā tiek pavadīts daudz laika, eksperti iesaka izvēlēties LED spuldzes. Savukārt telpās, kur patēriņš ir zems, piemērotākas būs ekonomiskās (luminiscences ) spuldzes.

Vēl viena lieta, kam jāpievērš  uzmanība, ir spuldzes garantijas laiks – ja spuldze izdegs ātrāk, bet būsiet saglabājis čeku un iepakojumu, iztērēto naudu varēsiet saņemt atpakaļ. Iepakojumus iespējams salocīt, lai tie neaizņem daudz vietas, un līdz ar čeku noglabāt mapē pie citiem garantiju papīriem. Iepērkoties internetā, piemēram, vietnē eBay, kur par pievilcīgām cenām pieejamas LED spuldzes, pastāv risks palikt bez garantijas, kā arī spuldzes gaismas tonis var izrādīties netīkams.

LED spuldžu izvēles padomi