Ūdens sildītāju izvēle

Mājsaimniecībā ūdens sildītāji ir vieni no lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, tādēļ atgādinām, kā izvēlēties energoefektīvāko sildītāju mājoklim un kā rīkoties, ja radušās aizdomas, ka boilera elektrības patēriņš ir kļuvis pārmēru liels?

Pirms iegādāties ierīci ūdens sildīšanai, vajadzētu atbildēt uz vairākiem svarīgiem jautājumiem – cik bieži siltais ūdens vajadzīgs, kur sildierīci novietot, kam tā nepieciešama – tikai vannas istabai vai arī virtuvei, vai vannas istabā būs tikai duša vai arī vanna un kādi ģimenē ir mazgāšanās paradumi?

Ja savā mājā vai dzīvoklī ūdeni sildāt ar kādu no ūdens sildītājiem, tad par silto ūdeni saņemat divus rēķinus – gan par patērēto ūdeni, gan elektroenerģiju. Atbildot uz iepriekš minētajiem jautājumiem, izdosies atrast atbilstošāko elektroierīci un nepārmaksāt. Ūdens sildītāji iedalās caurplūdes un tilpuma ūdens sildītājos.  No energoefektivitātes viedokļa labāk izvēlēties caurplūdes sildītāju, jo tas elektroenerģiju patērē tikai brīdī, kad tiek atgriezts krāns un ir nepieciešams karstais ūdens. Savukārt tilpuma sildītājs ūdeni uzkarsē līdz noteiktai temperatūrai un automātiski uztur šajā temperatūrā, tādējādi elektroenerģijas patēriņš būs arī tad, kad neviena nav mājās un ūdens netiek izmantots.

Tilpuma sildītājs gaidīšanas režīmā, neiztērējot ne pilienu siltā ūdens, patērē aptuveni 1 kWh elektroenerģijas dienā jeb 30 kWh mēnesī. Salīdzinājumam – aptuveni tikpat daudz elektroenerģijas mēnesī patērē ledusskapis. Caurplūdes ūdens sildītāji var būt gāzes vai elektriskie, savukārt tilpuma sildītāji var būt gan elektriskie, gan gāzes, gan arī savienoti ar centrālo vai malkas apkuri.

Elektriskajam tilpuma sildītājam ūdens sildīšanas temperatūru vēlams iestatīt no +55 līdz +59°C. Ja ūdens sildīšanas temperatūra ir noregulēta uz +60°C vai vairāk grādiem, tad no augstās temperatūras sāk apkaļķoties sildelements un līdz ar to palielinās elektroenerģijas patēriņš, jo termoregulators vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt temperatūras regulēšanas funkciju. Ja ūdens sildīšanas temperatūra iestatīta zemāk par +55°C, ūdenī intensīvi vairosies baktērijas un tas sāks nelabi smakot.

Tilpuma sildītājs neprasa lielu elektrisko jaudu, un pat 150 litru ietilpīgos sildītājus iespējams pieslēgt pie standarta elektriskās rozetes. Par šo ūdens sildītāju trūkumiem uzskata lielos izmērus, kā arī nepieciešamību pēc regulārām (vismaz reizi gadā) apkopēm: magnija anoda maiņas un sildelementa attīrīšanas no katlakmens.

Magnija anods nodrošina, lai neveidotos plaisas boilera iekšējā pārklājumā. Tas pakāpeniski noārdās – ja magnija anods būs noārdījies, tad, ilgstoši neveicot apkopi, ūdens sildītājs saplaisās un sāks tecēt. Anods noārdās aptuveni trīs gadu laikā. Ja radušās aizdomas, ka boileris sācis patērēt vairāk elektroenerģijas nekā iepriekš, iespējams, ka ir pēdējais brīdis aicināt meistaru vai pašam veikt apkopi.

Iegādājoties ūdens sildītāju, ir jānoskaidro, cik bieži nepieciešams veikt apkopes. Tilpuma sildītājiem tehniskajos datos jāskatās, kāds būs elektroenerģijas patēriņš gaidīšanas režīmā, lai uzturētu temperatūru noregulētajā līmenī. Eksperti uzskata, ka 4 cilvēku ģimenei optimāls ir 120 litru tilpuma sildītājs. Jo lielāks tilpums tiks izvēlēts, jo lielāks būs sildītāja virsmas laukums un lielāki siltuma zudumi, lai uzturētu noregulēto temperatūru.

Ļoti svarīga ir vieta, kur mājoklī tiek novietots ūdens sildītājs – tam jābūt maksimāli tuvu ūdens patērēšanas vietai, lai nerastos siltuma zudumi. Visbiežāk siltais ūdens nepieciešams gan vannas istabā, gan virtuvē. Ja vannas istaba ir tālu no virtuves, tad labāk ir izvēlēties divus mazākus sildītājus katrai no telpām. Piemēram, trauku mazgāšanai pietiks ar mazas jaudas caurplūdes sildītāju vai nelielu tilpuma sildītāju, turklāt tas ar laiku atmaksāsies. Lai gan no energoefektivitātes viedokļa trauku mazgāšanai vissaprātīgāk būtu izmantot trauku mazgājamo mašīnu.

Caurteces sildītāja ieguvums ir ērta lietošana, bet, lai tas uzreiz spētu uzkarsēt ūdeni nepieciešamajā temperatūrā, pārsvarā tam būs nepieciešams trīs fāžu pieslēgums un noteikta elektrotīkla jauda. Piemēram, nodrošinātu 40°C siltu ūdeni ar caurplūdi 6 l/min (tas ir aptuveni tik, cik nepieciešams, lai nodrošinātu kvalitatīvu ūdens daudzumu dušai), nepieciešams sildītājs ar 12 kW jaudu. Tas attiecīgi nozīmē 20 A un trīs fāžu pieslēgumu. Ja gribēsiet reizē karstu ūdeni un elektrisko sildītāju, tad drošinātāju atslēgšanās ir puslīdz garantēta, tāpēc būs jādomā, kā šo slodzi sadalīt.

Izvēloties tilpuma sildītāju, ir jāvadās pēc elektrības patēriņa apjoma, bet caurplūdes sildītājam noteicošā ir nepieciešamā elektrotīkla jauda. Ja tā ir pietiekama, tad ūdens sildītājs spēj uzsildīt nepieciešamajā temperatūrā neierobežotu daudzumu karstā ūdens, turklāt tas neprasa regulāras tehniskās apkopes. Ievērojot videi draudzīgus ūdens izmantošanas paradumus, naudas izteiksmē caurplūdes sildītāji būs izdevīgāki.