Energomarķējums

Viens no veidiem, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu un izdevumus par to, ir energoefektīvu sadzīves iekārtu iegāde. Lai patērētāji neapjuktu daudzveidīgajā elektroierīču klāstā, Eiropas Savienībā ieviests energoefektivitātes marķējums, kam jābūt skaidri saskatāmam uz katras pārdodamās elektroierīces. Bet kā neapjukt piedāvājumā un izvēlēties piemērotāko elektroierīci un kam jāpievērš uzmanība, skatoties energoefektivitātes marķējumu? Šis ceļvedis kalpo kā praktisks padomdevējs tiem, kuri vēlas izvēlēties sadzīves tehniku atbildīgi, rūpējoties par elektroenerģijas izmaksu taupīšanu, ka arī vidi un resursu izmantošanu kopumā.

Kā lasīt energomarķējumu?  i

 

Energoefektivitātes klasi nosaka 7 burtu sistēma no A līdz G

Eiropas Savienības energomarķējums savu lietderību apliecinājis jau kopš 1995. gada, nosakot iekārtas energoefektivitātes klasi 7 burtu sistēmā no A līdz G, kur A klase zaļā krāsā norāda visefektīvākās ierīces, bet G klase sarkanā krāsā – vismazāk efektīvās. Ja sākotnēji šis padomdevējs palīdzēja iegādāties vien ledusskapjus, veļas mazgājamās mašīnas un trauku mazgājamās mašīnas, tad šajā gadsimtā marķējums pakāpeniski tiek ieviests visām elektroierīču preču grupām. Tas ir arī uz putekļusūcējiem, cepeškrāsnīm, kondicionieriem, gaisa siltumsūkņiem un drīzumā tiks ieviests arī ūdens sildītājiem jeb boileriem. Pēc energoefektivitātes marķējuma iepērkoties vadās 85 % Eiropas lietotāju, liecina Eiropas Komisijas dati. Tas kalpojis arī par dzinuli inovācijai un rūpnieciskiem izgudrojumiem, mudinot ražotājus radīt arvien energoefektīvākas iekārtas. A burtam pievienojot plus zīmes, pa vienam burtam no skalas lejas gala ņemts nost, saglabājot 7 zīmju sistēmu.

Kāda ir atšķirība starp A+++, A++ vai A+ klases iekārtām?

Ražotāju inovāciju rezultātā izveidojusies situācija, kad vairums ražojumu pieder pie augstākajām klasēm – A+++, A++, A+, bet liela daļa citu klašu ir tukšas, dažkārt pat A klase. Ražotāji informē, ka, piemēram, ledusskapis A+++ būs līdz pat 60% efektīvāks nekā A klases ledusskapis, bet A+++ veļas mazgājamā mašīna būs par 30% efektīvāka par A klases veļasmašīnu. Kaut arī iekārtas kļūst energoefektīvākas, lietotājiem nereti ir grūti atšķirt, kuri ražojumi ir efektīvākie: var šķist, ka A+ klases ražojumi ir vieni no efektīvākajiem tirgū, bet iespējams, ka konkrētajā preču grupā tie ir vieni no neefektīvākajiem. Energomarķējumu pareizi “lasīt”, sākot ar energoefektivitātes skalas burtiem jeb 7 bultiņām. Labajā pusē būs pretēji vērsta bultiņa, ar burtu norādot konkrētā agregāta klasi. Jo augstāka klase, jo mazāks būs iekārtas elektroenerģijas patēriņš un labāka darbības kvalitāte. Ja agregāta procesā ir arī ūdens, tad augstākas klases iekārtas patērēs mazāk ūdens.

Marķējums parāda ierīces gada patēriņu

Marķējums lietotājiem parāda, cik elektroenerģijas ierīce orientējoši patērē gada laikā. Tas arī ir galvenais rādītājs, bet vienlaikus salīdzinošs lielums. Patēriņš energomarķējumā ir norādīts, pieņemot, ka elektroierīce tiek pareizi ekspluatēta, piemēram, ledusskapis atrodas vēsākā vietā, ne saules staros, tam ir efektīvi noregulēta temperatūra un tajā netiek likti karsti trauki no plīts. Ja lietotājs rīkosies nesaimnieciski vai muļķīgi, elektroenerģijas patēriņš gada laikā būs cits. Marķējumā norādot veļasmašīnas elektroenerģijas patēriņu gadā, ir pieņemts, ka vidējā režīmā gadā tā tiek darbināta 220 reizes. Tātad, ja lietotājs ierīci darbinās, piemēram, 24 reizes gadā, tad faktiskais patēriņš būs krietni mazāks, nekā norādīts energomarķējumā. Jāatceras arī, ka veļas un arī trauku mazgāšanas procesā visvairāk elektroenerģijas tiek patērēts ūdens sildīšanai – jo siltākā ūdenī tiks mazgātas drēbes un trauki, jo dārgāk tas izmaksās. Pēc iekārtas klases un patēriņa apzināšanas ir jāsalīdzina, piemēram, cik elektroenerģijas gada laikā patērē viena ražotāja A++ elektroiekārta, salīdzinot ar cita ražotāja A++. Nākamais pārbaudāmais lielums ir ierīces ietilpība – cik kilogramu var mazgāt veļas mašīnā, cik litru ietilpīgs ir ledusskapis vai cik trauku komplektu iespējams satilpināt trauku mazgājamā mašīnā.

Ņem vērā iekārtas izmērus

Ir jāņem vērā, ka energomarķējumā nav norādīti elektroierīces izmēri. Iespējams, ka tirgotājs vai ražotājs ir nodrošinājis papildu norādi, bet, ja tās nav, tad ir jāskatās ierīces lietošanas instrukcija, ko vēlams darīt uzreiz veikalā. Lai noskaidrotu precīzos iekārtas izmērus, var arī ņemt talkā mērlenti, lai uzstādīšanas brīdī mājoklī nav nepatīkamu pārsteigumu. Energomarķējums atvieglo arī spuldžu izvēli un iegādi. Kā energoefektīvākās šobrīd uzskatāmas A++ klases LED spuldzes. Spuldzei patēriņš gada laikā norādīts, pieņemot, ka tā būs ieslēgta gandrīz 3 stundas diennaktī. Tad ir jāizvērtē, kāds būs patēriņš un cik ilgā laikā ieguldītā investīcija atpelnīsies. Ja spuldze degs vien 15 minūtes diennaktī, tad patēriņš būs mazāks, bet atmaksāšanās laiks – garāks.

Kad konkrētās iekārtas energoefektivitātes marķējums ir izpētīts, pircējam ir jāizvērtē savi un ģimenes paradumi, piemēram, vai ledusskapja saldētava tiks izmantota. Ja vieta un maciņš atļauj, energoefektivitātes eksperti rekomendē pirkt energoefektīvākās un ietilpīgākās elektroierīces.